Dezodoryzacja sucha w roli głównej
Po przeprowadzonych testach został zakupiony i zamontowany w kompostowni system tzw. dezodoryzacji suchej, który ma za zadanie neutralizować odory pochodzące z pryzm przy produkcji kompostu. Pracująca do tej pory dezodoryzacja tzw. mokra będzie wspomagała w razie potrzeby dezodoryzację suchą. W czasie testowania pracowały dwa zestawy dezodoryzujące, a od początku września pracują już cztery – o łącznej mocy 12 tys.m3/h.
Dzięki zastosowaniu dezodoryzacji suchej można oczekiwać następujących korzyści:
- Większej reaktywności składników aktywnych, znacznie krótszego czasu reakcji.
- Znacznie mniejszego zużycia preparatu.
- Odporności na niskie temperatury – system może pracować cały rok bez podgrzewania instalacji.
- Mniej uciążliwych zabiegów konserwacyjnych.
- Wydajniejszego działania, dzięki temu, że system dzielony jest na sekcje i każda sekcja pracuje w zależności od potrzeb według własnej charakterystyki.
- Efektywniejszego działania – dzięki nowemu oprogramowaniu uwzględniającemu charakterystykę zmian odorowych na kompostowni w ciągu doby.
Nowo zakupiony system wyposażony jest w cztery dmuchawy wraz z dyfuzorami (DDG 500) – tak, aby skutecznie rozpylać preparat, który wchodzi w reakcję, neutralizując w znacznej części przykre zapachy pochodzące z kompostowni. W najbliższym czasie pracą systemu dezodoryzacji nadzorował i sterował będzie program komputerowy z wykorzystaniem stacji meteorologicznej, który pozwoli na wcześniejszą reakcję i podjęcie odpowiednich działań.
Montaż dodatkowej instalacji dezodoryzacji to jeden z kilku kluczowych etapów modernizacji, które są aktualnie realizowane w celu eliminacji dokuczliwych zapachów pochodzących z całej oczyszczalni ścieków.