Faq – najczęściej zadawane pytania.
Czy nieprzyjemny zapach dochodzący z kompostowni nie jest groźny dla zdrowia?
Absolutnie nie! Badania przeprowadzone na zlecenie „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o. przez Katedrę Mikrobiologii Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy wykazały, że oczyszczalnia ścieków (w tym kompostownia) nie wpływa negatywnie na jakość mikrobiologiczną powietrza wokół terenu i nie zagraża okolicznym mieszkańcom, a zastosowana technologia oczyszczania ścieków nie przyczynia się do rozprzestrzeniania drobnoustrojów.
Dlaczego czasami jest odczuwalny odór z kompostowni?
Duża kompostownia osadów i odpadów zielonych, a takim obiektem jest słupska kompostownia o wydajności ok. 15 tys. ton rocznie, zawsze w jakimś stopniu oddziaływała zapachowo. Nieprzyjemny zapach czasem dociera w okolice zamieszkałe przez ludzi, zazwyczaj na tereny najbliższe kompostowni, tj. w rejon ulic Borchardta i Portowej. Dzieje się tak najczęściej późnym wieczorem i nad ranem, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – niskim ciśnieniu, dużej wilgotności powietrza i przy wietrze wiejącym w stronę wspomnianych ulic. Spółka podjęła jednak szereg działań, które mają ograniczyć oddziaływanie odorowe kompostowni.
Czy firma „Wodociągi Słupsk” prowadzi jakieś działania w celu wyeliminowania pojawiających się uciążliwości odorowych?
Od września 2010 roku na terenie kompostowni funkcjonuje instalacja dezodoryzacji oparta na metodzie bariery antyodorowej, która później została rozbudowa. Okazało się jednak, że działania te są niewystarczające. Dlatego w 2012 roku rozpoczęto realizację projektu zmniejszenia uciążliwości odorowej. Projekt ten został uzgodniony na Komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku, która odbyła się w czerwcu 2012 roku na terenie oczyszczalni ścieków z udziałem mieszkańców sąsiadujących z oczyszczalnią terenów. Projekt jest nadal realizowany.
Czasami wiatr przynosi z kompostowni przyjemny zapach. Co to jest?
Jest to preparat zawierający składniki naturalne bazujące na ok. 100 olejkach eterycznych. Ich formuła została dobrana w taki sposób, by neutralizować związki złowonne pochodzące z kompostowni. Preparat jest produktem naturalnym, ulegającym biodegradacji, bezpiecznym dla ludzi i środowiska. Zwykle jest stosowany w dużym rozcieńczeniu – około 0,1% do 0,5%. Powoduje natychmiastową konwersję nieprzyjemnych zapachowo gazów w pozbawione zapachu, nietoksyczne, biodegradowalne produkty uboczne.